Camden CM-42-BSU-CLR 42" Tall with 36" Switch Height, Single Gang Prep, 6" X 6" Clear Aluminum
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
21
quantity
Product details
Category
Product Overview
DESCRIPTION
Camden Mounting Posts are available in 42" (107cm), with 36" (91cm) switch height and 48" (122cm), with 42" (107cm) switch height. There is a choice of extruded aluminum or stainless steel. They are available in clear aluminum and dark bronze anodized finishes and mill (suitable for painting). Posts are supplied with a flame and impact resistant ABS post cap, steel mounting base, and stainless steel mounting hardware. The post cap is designed for easy installation of Lazerpoint RF™ 915Mhz. wireless transmitter and battery pack.
APPLICATION
ARCHITECTS /ENGINEERS SPECIFICATIONS
The push plate switch mounting posts (bollards) used throughout the complex shall be Camden Door Controls CM-42 or CM-48 Series. They shall be 6" x 6" (152mm x 152mm) with 1/8" (3mm) wall thickness. The posts shall be 42" (107cm) or 48" (122cm) in height and accommodate any standard push plate switch. The post shall include a molded ABS flame and impact resistant cap with provision for 'snap in' wireless radio transmitter. Stainless steel posts shall be brush finished. Aluminum posts shall be mill, brushed aluminum or bronze aluminum finish. The mounting base shall be 3/16" (4.76mm) steel, secured to existing concrete pad with (4) 1/2" (12.7mm) anchor fasteners. Mounting posts are to be provided with in-ground concrete mounting base, where new concrete pad is poured.
Main Features
  • Choice Of Aluminum Or Stainless Steel Construction
  • Models For 36" Or 42" Switch Height
  • Clear Aluminum And Dark Bronze Anodized, Or Mill Finish (Suitable For Painting
  • Available With Or Without Single Gang Switch Cut-Out
  • Cap Design Features Peaked 'Roof' To Shed Water And Easy Removal With Allen Key Wrench
  • Easy Installation And Service Of Lazerpoint™ Rf Wireless Switch Transmitter And Batteries
General Information
Name: Camden CM-42-BSU-CLR 42" Tall with 36" Switch Height, Single Gang Prep, 6" X 6" Clear Aluminum, Camden Door Controls, Camden Door Controls